FFF 10090928-P626XLF
10090928-P626XLF picture photo
Mfg. Part Number
10090928-P626XLF
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
10090928-P626XLF.pdf
Availability of 10090928-P626XLF
QUANTITY
10090928-P626XLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10090928-P626XLF
Internal Part NumberEIS-10090928-P626XLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHigh Desity D Sub Devices 11/Nov/2014
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating2.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10090928-P626XLF
Related Links10090928, 10090928-P626XLF Datasheet, FFF Distributor
10090928-P626XLF Details Description
Related parts for 10090928-P626XLF
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
CONN 2COND UNI JACK FOR PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS DUAL .100 TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 11.2A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf