FFF 10090929-S266VLF
10090929-S266VLF picture photo
Mfg. Part Number
10090929-S266VLF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
10090929-S266VLF.pdf
Availability of 10090929-S266VLF
QUANTITY
10090929-S266VLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10090929-S266VLF
Internal Part NumberEIS-10090929-S266VLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating2.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10090929-S266VLF
Related Links10090929, 10090929-S266VLF Datasheet, FFF Distributor
10090929-S266VLF Details Description
Related parts for 10090929-S266VLF
IC MICROMAN 5V ACT LO 10% 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 5% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TACTILE RECT RED/TRANS LENS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SHRINK BOOT ADAPTER SHELL SZ 13 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf