Hirose Electric Co Ltd DF1B-7ES-2.5RC
DF1B-7ES-2.5RC picture photo
Mfg. Part Number
DF1B-7ES-2.5RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 7POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1B-7ES-2.5RC.pdf
Availability of DF1B-7ES-2.5RC
QUANTITY
DF1B-7ES-2.5RC Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1B-7ES-2.5RC
Internal Part NumberEIS-DF1B-7ES-2.5RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions7
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Contact TerminationCrimp, IDC
Fastening TypeLocking Ramp
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1B-7ES-2.5RC
Related LinksDF1B-7E, DF1B-7ES-2.5RC Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1B-7ES-2.5RC Details Description
Related parts for DF1B-7ES-2.5RC
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
DSP TRI-CORE 431-FCPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE C 55POS datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf