3M HDC-S080-41P1-TG30
HDC-S080-41P1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HDC-S080-41P1-TG30
Brief Description
CONN SOCKET 80POS R/A 4ROW GOLD
Datasheet Download
HDC-S080-41P1-TG30.pdf
Availability of HDC-S080-41P1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HDC-S080-41P1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-S080-41P1-TG30
Internal Part NumberEIS-HDC-S080-41P1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package420
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions80
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-S080-41P1-TG30
Related LinksHDC-S080-, HDC-S080-41P1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HDC-S080-41P1-TG30 Details Description
Related parts for HDC-S080-41P1-TG30
RES SMD 536 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2413 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
INSERT MALE 20+4POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf