Vishay/BCcomponents MBA02040C1182FRP00
MBA02040C1182FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C1182FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.8K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C1182FRP00.pdf
Availability of MBA02040C1182FRP00
QUANTITY
MBA02040C1182FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C1182FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C1182FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C1182FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C1182FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C1182FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C1182FRP00
IC TXRX RS485 LOW POWER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP SCREW HEX 3/8-16 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf