FFF 10090930-P260ALF
10090930-P260ALF picture photo
Mfg. Part Number
10090930-P260ALF
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB HD MALE PIN 26POS CRIMP
Datasheet Download
10090930-P260ALF.pdf
Availability of 10090930-P260ALF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10090930-P260ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10090930-P260ALF
Internal Part NumberEIS-10090930-P260ALF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductD-Subminiature Connectors High Density
PCN Obsolescence/ EOLHigh Desity D Sub Devices 11/Nov/2014
Standard Package770
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series10090930
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
Shell Finish Thickness100µin (2.54µm)
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mating Cycles-
Dielectric MaterialThermoplastic, Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10090930-P260ALF
Related Links10090930, 10090930-P260ALF Datasheet, FFF Distributor
10090930-P260ALF Details Description
Related parts for 10090930-P260ALF
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 120TQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.2K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 8XQFN datasheet.pdf
EYELET SHRINK TUBE ASSY LC CONN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 500W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf