FFF 10091767-B0C-50B
10091767-B0C-50B picture photo
Mfg. Part Number
10091767-B0C-50B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE LEFT 4PVH 6COL
Datasheet Download
10091767-B0C-50B.pdf
Availability of 10091767-B0C-50B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091767-B0C-50B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091767-B0C-50B
Internal Part NumberEIS-10091767-B0C-50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical36 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091767-B0C-50B
Related Links10091767, 10091767-B0C-50B Datasheet, FFF Distributor
10091767-B0C-50B Details Description
Related parts for 10091767-B0C-50B
CONN HEADER .100 DUAL STR 62POS datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC PREC -+1% 3950K datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 101 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 382V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf