FFF 10091767-J0C-30B
10091767-J0C-30B picture photo
Mfg. Part Number
10091767-J0C-30B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE LEFT 4PVH 6COL
Datasheet Download
10091767-J0C-30B.pdf
Availability of 10091767-J0C-30B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091767-J0C-30B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091767-J0C-30B
Internal Part NumberEIS-10091767-J0C-30B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Left
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical36 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091767-J0C-30B
Related Links10091767, 10091767-J0C-30B Datasheet, FFF Distributor
10091767-J0C-30B Details Description
Related parts for 10091767-J0C-30B
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
3M 4930 VHB 1/2" X 2" - 100/PACK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
WPN-M16 LOCKNUT PA BLACK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf