Vishay/Dale RNC55J5112BSRE6
RNC55J5112BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5112BSRE6
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5112BSRE6.pdf
Availability of RNC55J5112BSRE6
QUANTITY
RNC55J5112BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5112BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J5112BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5112BSRE6
Related LinksRNC55J5, RNC55J5112BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5112BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J5112BSRE6
CAP CER 1000PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 33.2VC SMCJ datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA SOC 50K LUTS 896FBGA datasheet.pdf
COUNTER 6 CHARACTER PANEL MT datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf