FFF 10091767-M0C-70B
10091767-M0C-70B picture photo
Mfg. Part Number
10091767-M0C-70B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 3W RGHT 4PVH 6COL
Datasheet Download
10091767-M0C-70B.pdf
Availability of 10091767-M0C-70B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091767-M0C-70B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091767-M0C-70B
Internal Part NumberEIS-10091767-M0C-70B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package168
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Right Wall
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns6
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical36 Differential Pairs
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091767-M0C-70B
Related Links10091767, 10091767-M0C-70B Datasheet, FFF Distributor
10091767-M0C-70B Details Description
Related parts for 10091767-M0C-70B
CONN HEADER .100 SINGL R/A 30POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 14.07VC DO15 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
IC ENERGY HARVESTING PSU 10MSOP datasheet.pdf
RES 732 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf