FFF 10091777-00E-50B
10091777-00E-50B picture photo
Mfg. Part Number
10091777-00E-50B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 2W 4PVH 8COL
Datasheet Download
10091777-00E-50B.pdf
Availability of 10091777-00E-50B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091777-00E-50B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091777-00E-50B
Internal Part NumberEIS-10091777-00E-50B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package144
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical48 Differential Pairs
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091777-00E-50B
Related Links10091777, 10091777-00E-50B Datasheet, FFF Distributor
10091777-00E-50B Details Description
Related parts for 10091777-00E-50B
CAP CER 4700PF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB EEPROM 8TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET CLCC 68POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD9516-1 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
IC SW MUX HDMI/DVI 2:1 56LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK 20POS 35DEG ENT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 220M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf