FFF 10091777-10E-70B
10091777-10E-70B picture photo
Mfg. Part Number
10091777-10E-70B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE 4W 4PVH 8COL
Datasheet Download
10091777-10E-70B.pdf
Availability of 10091777-10E-70B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091777-10E-70B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091777-10E-70B
Internal Part NumberEIS-10091777-10E-70B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package112
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical48 Differential Pairs
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091777-10E-70B
Related Links10091777, 10091777-10E-70B Datasheet, FFF Distributor
10091777-10E-70B Details Description
Related parts for 10091777-10E-70B
TERMINAL SCREW 45DEG PC MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
CONN RING STR 3/0AWG 3/8" PLAIN datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
PROX SQ 2.5MM FRONT PNP-NC datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf