FFF 10091777-Y0E-40B
10091777-Y0E-40B picture photo
Mfg. Part Number
10091777-Y0E-40B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL
Datasheet Download
10091777-Y0E-40B.pdf
Availability of 10091777-Y0E-40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091777-Y0E-40B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091777-Y0E-40B
Internal Part NumberEIS-10091777-Y0E-40B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleXCede®, Guide Right
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical48 Differential Pairs
FeaturesKey
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091777-Y0E-40B
Related Links10091777, 10091777-Y0E-40B Datasheet, FFF Distributor
10091777-Y0E-40B Details Description
Related parts for 10091777-Y0E-40B
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V SC88 datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES MO 1W 8.2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 780MA 990 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
4+4 DIL MALE SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 5PC datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 1A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf