Vishay/Dale CMF6040K000BEEK
CMF6040K000BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF6040K000BEEK
Brief Description
RES 40K OHM 1W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6040K000BEEK.pdf
Availability of CMF6040K000BEEK
QUANTITY
CMF6040K000BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6040K000BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF6040K000BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6040K000BEEK
Related LinksCMF6040, CMF6040K000BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6040K000BEEK Details Description
Related parts for CMF6040K000BEEK
CONN AUDIO JACK 2.5MM 4COND SMT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 3.7A SOT-223 datasheet.pdf