| Internal Part Number | EIS-10091777-Y0E-80B | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices Location Change 23/Feb/2015 | |
| Standard Package | 96 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Backplane Connectors - Specialized | |
| Series | XCede® | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Usage | Backplane | |
| Connector Type | Header, Male Pins and Blades | |
| Connector Style | XCede®, Guide Right | |
| Number of Positions | - | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | - | |
| Number of Rows | - | |
| Number of Columns | 8 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Press-Fit | |
| Contact Layout, Typical | 48 Differential Pairs | |
| Features | Key | |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Gray | |
| Current Rating | - | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Voltage Rating | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 10091777-Y0E-80B | |
| Related Links | 10091777, 10091777-Y0E-80B Datasheet, FFF Distributor | |
 | PT06E-12-10P(470) | CONN PLUG 10POS W/PINS SOLDER | datasheet.pdf | |
 | MPC8358VVADDE | IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA | datasheet.pdf | |
 | M29DW641F70N6E | IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP | datasheet.pdf | |
 | 0854-2X4R-66-F | CONN MAGJACK 8PORT 1000 BASE-T | datasheet.pdf | |
 | IL715ETR13 | DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC | datasheet.pdf | |
 | VE-21F-MW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W | datasheet.pdf | |
 | VE-JNJ-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | datasheet.pdf | |