FFF 10091836-J0J-40B
10091836-J0J-40B picture photo
Mfg. Part Number
10091836-J0J-40B
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
XCEDE LEFT 4PVH 4COL NK
Datasheet Download
10091836-J0J-40B.pdf
Availability of 10091836-J0J-40B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10091836-J0J-40B Order Process
Ship out your order
Specifications of 10091836-J0J-40B
Internal Part NumberEIS-10091836-J0J-40B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices Location Change 23/Feb/2015
Standard Package304
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesXCede®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Blades
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions-
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Number of Columns4
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical24 Differential Pairs
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10091836-J0J-40B
Related Links10091836, 10091836-J0J-40B Datasheet, FFF Distributor
10091836-J0J-40B Details Description
Related parts for 10091836-J0J-40B
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12.5A SSOT-6 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 12POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.34 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf