E-Switch 100AWDP3T1B1M6QEH
100AWDP3T1B1M6QEH picture photo
Mfg. Part Number
100AWDP3T1B1M6QEH
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
100AWDP3T1B1M6QEH.pdf
Availability of 100AWDP3T1B1M6QEH
QUANTITY
100AWDP3T1B1M6QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100AWDP3T1B1M6QEH
Internal Part NumberEIS-100AWDP3T1B1M6QEH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100A Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100A
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.41mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100AWDP3T1B1M6QEH
Related Links100AWDP3, 100AWDP3T1B1M6QEH Datasheet, E-Switch Distributor
100AWDP3T1B1M6QEH Details Description
Related parts for 100AWDP3T1B1M6QEH
FIXED IND 47UH 600MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 25V 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR CMOS 0.7UA SC-88A datasheet.pdf
WIRE SEAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf