E-Switch 100AWDP3T2B4M2QE
100AWDP3T2B4M2QE picture photo
Mfg. Part Number
100AWDP3T2B4M2QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
100AWDP3T2B4M2QE.pdf
Availability of 100AWDP3T2B4M2QE
QUANTITY
100AWDP3T2B4M2QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100AWDP3T2B4M2QE
Internal Part NumberEIS-100AWDP3T2B4M2QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100A Series RoHS Cert of Compliance
3D Model100AWDPxT2B4M2xE.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100A
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length7.62mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100AWDP3T2B4M2QE
Related Links100AWDP3, 100AWDP3T2B4M2QE Datasheet, E-Switch Distributor
100AWDP3T2B4M2QE Details Description
Related parts for 100AWDP3T2B4M2QE
IC OSC SGL TIMER 500KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
PUNCH FOR BPY6704PC1 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.43A 305 MOHM datasheet.pdf
KEA FUSE DRAWER 1P 10A 220/240 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 8POS datasheet.pdf
HAN 48B BOLTING REEL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf