| Internal Part Number | EIS-100AWSP1T2B4VS2QE | |
| RoHS Information | 100A Series RoHS Cert of Compliance | |
| 3D Model | 100AWSPxT2B4VS2xE.stp | |
| Family | Toggle Switches | |
| Series | 100A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Standard Round | |
| Actuator Length | 7.62mm | |
| Electrical Life | 30,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |