E-Switch 100AWSP3T1B4M2QE
100AWSP3T1B4M2QE picture photo
Mfg. Part Number
100AWSP3T1B4M2QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
100AWSP3T1B4M2QE.pdf
Availability of 100AWSP3T1B4M2QE
QUANTITY
100AWSP3T1B4M2QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100AWSP3T1B4M2QE
Internal Part NumberEIS-100AWSP3T1B4M2QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100A Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.70mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100AWSP3T1B4M2QE
Related Links100AWSP3, 100AWSP3T1B4M2QE Datasheet, E-Switch Distributor
100AWSP3T1B4M2QE Details Description
Related parts for 100AWSP3T1B4M2QE
IDC CABLE - MPR30K/MC34G/X datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IGBT TO264 datasheet.pdf
LOWER MODULE PRESS datasheet.pdf
RES 28 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf