E-Switch 100AWSP3T1B4M2RE
100AWSP3T1B4M2RE picture photo
Mfg. Part Number
100AWSP3T1B4M2RE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100AWSP3T1B4M2RE.pdf
Availability of 100AWSP3T1B4M2RE
QUANTITY
100AWSP3T1B4M2RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100AWSP3T1B4M2RE
Internal Part NumberEIS-100AWSP3T1B4M2RE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Power Switch Overview
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length12.70mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100AWSP3T1B4M2RE
Related Links100AWSP3, 100AWSP3T1B4M2RE Datasheet, E-Switch Distributor
100AWSP3T1B4M2RE Details Description
Related parts for 100AWSP3T1B4M2RE
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 0804 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 7-5NS 100-BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 35POS datasheet.pdf