E-Switch 100DP1K2B25M1QE
100DP1K2B25M1QE picture photo
Mfg. Part Number
100DP1K2B25M1QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
100DP1K2B25M1QE.pdf
Availability of 100DP1K2B25M1QE
QUANTITY
100DP1K2B25M1QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100DP1K2B25M1QE
Internal Part NumberEIS-100DP1K2B25M1QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model100DPxK2B25M1xE.stp
Standard Package200
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series100
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length14.73mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100DP1K2B25M1QE
Related Links100DP1K, 100DP1K2B25M1QE Datasheet, E-Switch Distributor
100DP1K2B25M1QE Details Description
Related parts for 100DP1K2B25M1QE
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 10V 24MM PC MT VERT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH SAFETY DOOR 3NC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET HM 55POS 5ROW R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf