Cornell Dubilier Electronics CGR273U050W5L
CGR273U050W5L picture photo
Mfg. Part Number
CGR273U050W5L
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 50V SCREW
Datasheet Download
CGR273U050W5L.pdf
Availability of CGR273U050W5L
QUANTITY
CGR273U050W5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGR273U050W5L
Internal Part NumberEIS-CGR273U050W5L
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGR273U050W5L
Related LinksCGR273, CGR273U050W5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGR273U050W5L Details Description
Related parts for CGR273U050W5L
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 9.4A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CORD PWR R/A FMALE-OPEN END 1.5M datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 160POS .050 SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
24-Bit, 192kHz Stereo ADC IC datasheet.pdf