E-Switch 100DP1T9B1M7REH
100DP1T9B1M7REH picture photo
Mfg. Part Number
100DP1T9B1M7REH
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100DP1T9B1M7REH.pdf
Availability of 100DP1T9B1M7REH
QUANTITY
100DP1T9B1M7REH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100DP1T9B1M7REH
Internal Part NumberEIS-100DP1T9B1M7REH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length21.34mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100DP1T9B1M7REH
Related Links100DP1T, 100DP1T9B1M7REH Datasheet, E-Switch Distributor
100DP1T9B1M7REH Details Description
Related parts for 100DP1T9B1M7REH
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
THERMAL PAD PC99 TO-220 0.06MM datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 229MA 900 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf