Rubycon 100MU683MB13225
100MU683MB13225 picture photo
Mfg. Part Number
100MU683MB13225
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 0.068UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
100MU683MB13225.pdf
Availability of 100MU683MB13225
QUANTITY
100MU683MB13225 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100MU683MB13225
Internal Part NumberEIS-100MU683MB13225
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesPMLCAP®, MU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.60mm)
Surface Mount Land Size*
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100MU683MB13225
Related Links100MU68, 100MU683MB13225 Datasheet, Rubycon Distributor
100MU683MB13225 Details Description
Related parts for 100MU683MB13225
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 95MA 14.5 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 200MA SOT363 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8-EMSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 20POS PNL MNT PIN datasheet.pdf