Rubycon 100MXC2700MEFCSN30X40
100MXC2700MEFCSN30X40 picture photo
Mfg. Part Number
100MXC2700MEFCSN30X40
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
100MXC2700MEFCSN30X40.pdf
Availability of 100MXC2700MEFCSN30X40
QUANTITY
100MXC2700MEFCSN30X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100MXC2700MEFCSN30X40
Internal Part NumberEIS-100MXC2700MEFCSN30X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXC
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.89A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100MXC2700MEFCSN30X40
Related Links100MXC2700, 100MXC2700MEFCSN30X40 Datasheet, Rubycon Distributor
100MXC2700MEFCSN30X40 Details Description
Related parts for 100MXC2700MEFCSN30X40
DIODE SCHOTTKY 30V 5A DO201AD datasheet.pdf
RES 43 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 351V 800A DISC 7MM datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 10POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
GT 1C 1#0 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
100 mA, Low Quiescent Current, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf