Rubycon 100MXG1000MEFCSN20X30
100MXG1000MEFCSN20X30 picture photo
Mfg. Part Number
100MXG1000MEFCSN20X30
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
100MXG1000MEFCSN20X30.pdf
Availability of 100MXG1000MEFCSN20X30
QUANTITY
100MXG1000MEFCSN20X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100MXG1000MEFCSN20X30
Internal Part NumberEIS-100MXG1000MEFCSN20X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.47A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100MXG1000MEFCSN20X30
Related Links100MXG1000, 100MXG1000MEFCSN20X30 Datasheet, Rubycon Distributor
100MXG1000MEFCSN20X30 Details Description
Related parts for 100MXG1000MEFCSN20X30
IC DAC 12BIT DUAL MULT 24-SOIC datasheet.pdf
JUMPER QL 3 SAK 35 3POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN FORK BLOCK INSUL #6 50PC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf