AVX Corporation 12105J0R3ABTTR
12105J0R3ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
12105J0R3ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.3PF 50V 1210
Datasheet Download
12105J0R3ABTTR.pdf
Availability of 12105J0R3ABTTR
QUANTITY
12105J0R3ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12105J0R3ABTTR
Internal Part NumberEIS-12105J0R3ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.30pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.119" L x 0.098" W (3.02mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12105J0R3ABTTR
Related Links12105J0, 12105J0R3ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
12105J0R3ABTTR Details Description
Related parts for 12105J0R3ABTTR
BOX ALUM BLACK 4.72"L X 2.58"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN FML 200POS 10ROW SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SL 7.62HP/10/90F 3.2 SN OR BX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
OSC MEMS 160.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf