Rubycon 100MXG4700MEFCSN35X40
100MXG4700MEFCSN35X40 picture photo
Mfg. Part Number
100MXG4700MEFCSN35X40
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
100MXG4700MEFCSN35X40.pdf
Availability of 100MXG4700MEFCSN35X40
QUANTITY
100MXG4700MEFCSN35X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100MXG4700MEFCSN35X40
Internal Part NumberEIS-100MXG4700MEFCSN35X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMXG Series Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXG
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100MXG4700MEFCSN35X40
Related Links100MXG4700, 100MXG4700MEFCSN35X40 Datasheet, Rubycon Distributor
100MXG4700MEFCSN35X40 Details Description
Related parts for 100MXG4700MEFCSN35X40
SMARTCARD ACCY MOUNTING PLATE datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 50MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
FINGER GUARD FOR W2E143 SERIES datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CONN RECPT 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 127 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf