3M P08-024SLT-B-G
P08-024SLT-B-G picture photo
Mfg. Part Number
P08-024SLT-B-G
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 24POS .8MM VERT SMD
Datasheet Download
P08-024SLT-B-G.pdf
Availability of P08-024SLT-B-G
QUANTITY
P08-024SLT-B-G Order Process
Ship out your order
Specifications of P08-024SLT-B-G
Internal Part NumberEIS-P08-024SLT-B-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP08
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions24
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights6mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.205" (5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P08-024SLT-B-G
Related LinksP08-024, P08-024SLT-B-G Datasheet, 3M Distributor
P08-024SLT-B-G Details Description
Related parts for P08-024SLT-B-G
SCR 8A 600V DPAK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM SMD 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
IC 2-3INPUT OR/AND DUAL 20PLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 10DFN datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 800MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
6800UF 10V 16X25MM 105C 3000H datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf