JST Sales America Inc. 100P-JMDSS-G-1-TF
100P-JMDSS-G-1-TF picture photo
Mfg. Part Number
100P-JMDSS-G-1-TF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 100POS TOP 4.5MM GOLD
Datasheet Download
100P-JMDSS-G-1-TF.pdf
Availability of 100P-JMDSS-G-1-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
100P-JMDSS-G-1-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 100P-JMDSS-G-1-TF
Internal Part NumberEIS-100P-JMDSS-G-1-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesJMD
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.5mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100P-JMDSS-G-1-TF
Related Links100P-JMD, 100P-JMDSS-G-1-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
100P-JMDSS-G-1-TF Details Description
Related parts for 100P-JMDSS-G-1-TF
AC/DC CONVERTER 24V 20W datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf