Parlex Corp. 100R15-51B
100R15-51B picture photo
Mfg. Part Number
100R15-51B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 15POS 1MM 2"
Datasheet Download
100R15-51B.pdf
Availability of 100R15-51B
QUANTITY
100R15-51B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R15-51B
Internal Part NumberEIS-100R15-51B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors15
Pitch0.039" (1.00mm)
Length2.00" (50.80mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R15-51B
Related Links100R1, 100R15-51B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R15-51B Details Description
Related parts for 100R15-51B
CONN HEADER 26POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 31C P 24" YEL JACKS NI datasheet.pdf