Parlex Corp. 100R15-51B
100R15-51B picture photo
Mfg. Part Number
100R15-51B
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 15POS 1MM 2"
Datasheet Download
100R15-51B.pdf
Availability of 100R15-51B
QUANTITY
100R15-51B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R15-51B
Internal Part NumberEIS-100R15-51B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Cable TypeFFC
Number of Conductors15
Pitch0.039" (1.00mm)
Length2.00" (50.80mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R15-51B
Related Links100R1, 100R15-51B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R15-51B Details Description
Related parts for 100R15-51B
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ANALOG MULTIPLEXERS/DEMUL TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf