Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16D-59-C3-R0
ATS-16D-59-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16D-59-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-16D-59-C3-R0.pdf
Availability of ATS-16D-59-C3-R0
QUANTITY
ATS-16D-59-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16D-59-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16D-59-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.08°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16D-59-C3-R0
Related LinksATS-16D-, ATS-16D-59-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16D-59-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-16D-59-C3-R0
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT I2C 8-USOP datasheet.pdf
RTD TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 10.21NS 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSG PHR.3K. - 2 F2 F/O datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 35A datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
GT 48C 48#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 15000 UF 20% 16 V datasheet.pdf