Parlex Corp. 100R24-152B
100R24-152B picture photo
Mfg. Part Number
100R24-152B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 24POS 1MM 6"
Datasheet Download
100R24-152B.pdf
Availability of 100R24-152B
QUANTITY
100R24-152B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R24-152B
Internal Part NumberEIS-100R24-152B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors24
Pitch0.039" (1.00mm)
Length6.00" (152.40mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R24-152B
Related Links100R2, 100R24-152B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R24-152B Details Description
Related parts for 100R24-152B
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 65W datasheet.pdf
CONV DC-DC 15W 48VIN 1.8VOUT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 9 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 23POS datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 3.5NS 49UBGA datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED HI YEL 220V datasheet.pdf