Parlex Corp. 100R29-51B
100R29-51B picture photo
Mfg. Part Number
100R29-51B
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 29POS 1MM 2"
Datasheet Download
100R29-51B.pdf
Availability of 100R29-51B
QUANTITY
100R29-51B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R29-51B
Internal Part NumberEIS-100R29-51B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Cable TypeFFC
Number of Conductors29
Pitch0.039" (1.00mm)
Length2.00" (50.80mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R29-51B
Related Links100R2, 100R29-51B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R29-51B Details Description
Related parts for 100R29-51B
DIP CABLE - HDP24H/AE24G/X datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 8 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf