Parlex Corp. 100R5-203B
100R5-203B picture photo
Mfg. Part Number
100R5-203B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 5POS 1MM 8"
Datasheet Download
100R5-203B.pdf
Availability of 100R5-203B
QUANTITY
100R5-203B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R5-203B
Internal Part NumberEIS-100R5-203B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors5
Pitch0.039" (1.00mm)
Length8.00" (203.20mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R5-203B
Related Links100R5, 100R5-203B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R5-203B Details Description
Related parts for 100R5-203B
RES 1.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
PREC RES 15-18 OHM 2512 .25% datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 48POS DUAL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf