Parlex Corp. 100R5-254B
100R5-254B picture photo
Mfg. Part Number
100R5-254B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 5POS 1MM 10"
Datasheet Download
100R5-254B.pdf
Availability of 100R5-254B
QUANTITY
100R5-254B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R5-254B
Internal Part NumberEIS-100R5-254B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors5
Pitch0.039" (1.00mm)
Length10" (254mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R5-254B
Related Links100R5, 100R5-254B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R5-254B Details Description
Related parts for 100R5-254B
CONN HEADER 16POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC HEX INVERT W/OC OUT 14-SSOP datasheet.pdf
TOOL UPPER COVER CLOSING datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A D2PAK datasheet.pdf
CONN TAB CONTACT 15-13AWG TIN datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
RACK FRAME datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 100MA 49 OHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
5 V Slew-Rate Limited Half- and Full-Duplex RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf