Parlex Corp. 100R7-152B
100R7-152B picture photo
Mfg. Part Number
100R7-152B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 7POS 1MM 6"
Datasheet Download
100R7-152B.pdf
Availability of 100R7-152B
QUANTITY
100R7-152B Order Process
Ship out your order
Specifications of 100R7-152B
Internal Part NumberEIS-100R7-152B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors7
Pitch0.039" (1.00mm)
Length6.00" (152.40mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100R7-152B
Related Links100R7, 100R7-152B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
100R7-152B Details Description
Related parts for 100R7-152B
MOSFET N-CH 30V 32A DIRECTFET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN ADAPTER 23P-23P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 50MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 9C SHLD 600V datasheet.pdf