Rubycon 100SGV22M10X10.5
100SGV22M10X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
100SGV22M10X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
100SGV22M10X10.5.pdf
Availability of 100SGV22M10X10.5
QUANTITY
100SGV22M10X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SGV22M10X10.5
Internal Part NumberEIS-100SGV22M10X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SGV22M10X10.5
Related Links100SGV22, 100SGV22M10X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
100SGV22M10X10.5 Details Description
Related parts for 100SGV22M10X10.5
ROUND STANDOFF M6 NYLON datasheet.pdf
IC QUAD SELECTOR/MUX 20DIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UMAX datasheet.pdf
DIODE MODULE 3.4KV 1200A DO200AB datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 12COND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RACK SOLID SURFACE COVER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 EXTEND 20POS datasheet.pdf