E-Switch 100SP1T2B3M6RE
100SP1T2B3M6RE picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T2B3M6RE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100SP1T2B3M6RE.pdf
Availability of 100SP1T2B3M6RE
QUANTITY
100SP1T2B3M6RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T2B3M6RE
Internal Part NumberEIS-100SP1T2B3M6RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.46mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T2B3M6RE
Related Links100SP1T, 100SP1T2B3M6RE Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T2B3M6RE Details Description
Related parts for 100SP1T2B3M6RE
THERMISTOR PTC 6.7 OHM 145V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
HALL EFFECT SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
UNIV CIRCUIT BREAKER LOCKOUT datasheet.pdf
SPV 2 5/11 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN RECEPT CIRCULAR 8POS datasheet.pdf