E-Switch 100SP1T5B4M2QE
100SP1T5B4M2QE picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T5B4M2QE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
100SP1T5B4M2QE.pdf
Availability of 100SP1T5B4M2QE
QUANTITY
100SP1T5B4M2QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T5B4M2QE
Internal Part NumberEIS-100SP1T5B4M2QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length23.12mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T5B4M2QE
Related Links100SP1T, 100SP1T5B4M2QE Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T5B4M2QE Details Description
Related parts for 100SP1T5B4M2QE
CAP CER 820PF 2KV NP0 3640 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 3A TO92 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 18V 1.4A datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 500MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP CER 5PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
TV 18C 18#20 SKT RECP datasheet.pdf
330UF 10V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf