Vishay/Dale ALSR1033R00FE12
ALSR1033R00FE12 picture photo
Mfg. Part Number
ALSR1033R00FE12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
ALSR1033R00FE12.pdf
Availability of ALSR1033R00FE12
QUANTITY
ALSR1033R00FE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALSR1033R00FE12
Internal Part NumberEIS-ALSR1033R00FE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesALSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 1.730" L (7.92mm x 43.94mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALSR1033R00FE12
Related LinksALSR103, ALSR1033R00FE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ALSR1033R00FE12 Details Description
Related parts for ALSR1033R00FE12
VARISTOR 212V 6.5KA BASE datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf