Vishay/Dale CRCW25122R00FKTG
CRCW25122R00FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW25122R00FKTG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW25122R00FKTG.pdf
Availability of CRCW25122R00FKTG
QUANTITY
CRCW25122R00FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW25122R00FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW25122R00FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW25122R00FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW25122R00FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW25122R00FKTG Details Description
Related parts for CRCW25122R00FKTG
IC PROGRAM 3.000V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 208VAC datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf