E-Switch 100SP1T6B12M7RE
100SP1T6B12M7RE picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T6B12M7RE
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
100SP1T6B12M7RE.pdf
Availability of 100SP1T6B12M7RE
QUANTITY
100SP1T6B12M7RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T6B12M7RE
Internal Part NumberEIS-100SP1T6B12M7RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length12.30mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T6B12M7RE
Related Links100SP1T, 100SP1T6B12M7RE Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T6B12M7RE Details Description
Related parts for 100SP1T6B12M7RE
CONN MOD 6POS FEMALE SMD LOC PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP 32BIT 3ST 96FBGA datasheet.pdf
IC ISOMODEM FCC LINE-SIDE 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf