Cornell Dubilier Electronics MEXY2A102K
MEXY2A102K picture photo
Mfg. Part Number
MEXY2A102K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
MEXY2A102K.pdf
Availability of MEXY2A102K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MEXY2A102K Order Process
Ship out your order
Specifications of MEXY2A102K
Internal Part NumberEIS-MEXY2A102K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMEXY
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.591" L x 0.197" W (15.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEXY2A102K
Related LinksMEXY2, MEXY2A102K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MEXY2A102K Details Description
Related parts for MEXY2A102K
CAP CER 20PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HOUSING 2.5MM XH 9POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.9A SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 50V 4A datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 100' datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG F 75OHM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf