E-Switch 100SP1T6B15M3QEH
100SP1T6B15M3QEH picture photo
Mfg. Part Number
100SP1T6B15M3QEH
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
100SP1T6B15M3QEH.pdf
Availability of 100SP1T6B15M3QEH
QUANTITY
100SP1T6B15M3QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP1T6B15M3QEH
Internal Part NumberEIS-100SP1T6B15M3QEH
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP1T6B15M3QEH
Related Links100SP1T6, 100SP1T6B15M3QEH Datasheet, E-Switch Distributor
100SP1T6B15M3QEH Details Description
Related parts for 100SP1T6B15M3QEH
KIT TOOL F/OPTIC SC W/O SCOPE datasheet.pdf
IC SHIFT/REGISTER STORE 20SOP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 30A 120V datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
RES 51 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf