E-Switch 100SP4T8B13M1QEH
100SP4T8B13M1QEH picture photo
Mfg. Part Number
100SP4T8B13M1QEH
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Datasheet Download
100SP4T8B13M1QEH.pdf
Availability of 100SP4T8B13M1QEH
QUANTITY
100SP4T8B13M1QEH Order Process
Ship out your order
Specifications of 100SP4T8B13M1QEH
Internal Part NumberEIS-100SP4T8B13M1QEH
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length18.00mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 11.91mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100SP4T8B13M1QEH
Related Links100SP4T8, 100SP4T8B13M1QEH Datasheet, E-Switch Distributor
100SP4T8B13M1QEH Details Description
Related parts for 100SP4T8B13M1QEH
CONN HEADER 64POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf