Rubycon 100YK330MEFCG412.5X25
100YK330MEFCG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
100YK330MEFCG412.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
100YK330MEFCG412.5X25.pdf
Availability of 100YK330MEFCG412.5X25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
100YK330MEFCG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 100YK330MEFCG412.5X25
Internal Part NumberEIS-100YK330MEFCG412.5X25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYK
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)100YK330MEFCG412.5X25
Related Links100YK330ME, 100YK330MEFCG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
100YK330MEFCG412.5X25 Details Description
Related parts for 100YK330MEFCG412.5X25
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
BUILT-IN LED PUSHBUTTON datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 3A FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 110A 600V TO-94 datasheet.pdf
SGE-245-2-1670 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 9POS datasheet.pdf