Yageo CC0402KRX5R6BB224
CC0402KRX5R6BB224 picture photo
Mfg. Part Number
CC0402KRX5R6BB224
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
CC0402KRX5R6BB224.pdf
Availability of CC0402KRX5R6BB224
QUANTITY
CC0402KRX5R6BB224 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0402KRX5R6BB224
Internal Part NumberEIS-CC0402KRX5R6BB224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0402KRX5R6BB224
Related LinksCC0402KR, CC0402KRX5R6BB224 Datasheet, Yageo Distributor
CC0402KRX5R6BB224 Details Description
Related parts for CC0402KRX5R6BB224
FIXED IND 10UH 250MA 3 OHM TH datasheet.pdf
IC QUAD SELECTOR/MUX 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SURFACE MOUNT KIT datasheet.pdf
BLUETOOTH LOW ENERGY MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-30' BLACK datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 160POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf